Old website of our division.
Students
Alumni
Bartková, D.
Buchholcerová, H.
Cíbiková, M.
Cimerman, R.
Damek, M.
Dreninová, V.
Dvonč, L.
Gálik, J.
Giertl, D.
Halušková, P.
Hassan, M.
Hennecke, A.
Chládeková, L.
Ivanová, P.
Jakubčin, D.
Janíková, K.
Jankovič, R.
Jedlovský, I.
Kintler, M.
Kováč, M.
Kovaľová, Z.
Kučerová, K.
Kukura, S.
Kunecová, D.
Lavrikova, A.
Leštinská, L.
Leštinský, M.
Maslík, J.
Maťáš, E.
Menthéour , R.
Miháliková, D.
Mišenko, P.
Molnár, M.
Ndiffo Yemeli, G.
Niklová, A.
Okruhlicová, V.
Omasta, S.
Pakosová, L.
Pásztor, S.
Pavle, M.
Pelach, M.
Polakovič, A.
Poljak, M.
Pongrác, B.
Pračko, M.
Račková, D.
Roubíček, J.
Saedi , M.
Selvek, M.
Sersenová, D.
Seyfi, P.
Sič, J.
Strižencová, L.
Sučanská, A.
Štípala, P.
Tarabová, B.
Valovič, P.
Velísková, M.
Záňová, V.
Zigo, J.
Žilková, A.
PhD. level: 2019 - 2023
Supervisor: Karol Hensel
Title (en):
Plasmas in contact with liquids and their effects on microorganisms
Title (sk):
Plazma v kontakte s kvapalinami a jej účinky na mikroorganizmy
Abstract (en)
Abstract (sk): hide
Studená atmosférická plazma ukazuje svoj potenciál ako nová, efektívna a dostupná biodekontaminačná metóda. Plazma dokáže účinne inaktivovať rôzne typy mikroorganizmov v kvapalinách, na povrchoch a vyvolať tiež sekvenciu biologických reakcií v tkanivách a bunkách. Predpokladá sa, že účinky plazmy sú sprostredkované hlavne pôsobením reaktívnych častíc kyslíka a dusíka s podporou elektrického poľa a UV žiarenia. Mechanizmy interakcie plazma−kvapalina a plazma−baktéria však nie sú stale úplne objasnené.
Táto téza sa zameriava na skúmanie plazmou indukovaných účinkov na baktérie. Prezentuje teoretický prehľad o plazme, interakcii plazma−kvapalina, ako aj o antibakteriálnych a antibiofilmových mechanizmoch plazmy. V experimentoch sme použili bežné patogény spojené so zdravotnou starostlivosťou Escherichia coli, Staphylococcus aureus a Pseudomonas aeruginosa. Použili sme dva typy plazmatických výbojov a študovali rôzne plazmou indukované účinky na baktérie, ako napr. ich životaschopnosť, integrita membrány, metabolická aktivita, vnútrobunkové hromadenie ROS a morfologické zmeny.
Prechodový iskrový výboj ukázal vysokú baktericídnu účinnosť na planktonické baktérie vo fyziologickom roztoku. Zistili sme, že Gram− baktérie E. coli sú citlivejšie na opracovanie plazmou ako Gram+ S. aureus. Fyzikálno-chemické merania fyziologického roztoku opracovaného plazmou odhalili, že H2O2, NO3−, •OH a ONOO− v kombinácii so zníženým pH a zvýšeným oxidačno-redukčným potenciálom sú zodpovedné za baktericídny účinok plazmy. Pulzný streamerový korónový výboj bol použitý na bakteriálne biofilmy na povrchoch. Získali sme viacero poznatkov o účinkoch plazmy na biofilmy rôznych typov, veku a obsahu vlhkosti. Vyhodnotili sme tiež mieru roztrúsenia biofilmu pri opracovaní plazmou. Analýza plynu odhalila, že O3 a NO2 generované v plazme sú dominantnými časticami, ktoré určujú antibiofilmový účinok plazmy. Na základe týchto zistení sme diskutovali mechanizmy plazmovej inaktivácie pre Gram− a Gram+ baktérie, ako aj pre rôzne formy biofilmov.